medycyna estetyczna bytom

NICI PDO

medycyna estetyczna bytom botoks

Informacje wstępne

 

Pierwsze nici pojawiły się na rynku medycznym około 10 lat temu. Były to nici wykonane z 24-karatowego złota. Obecnie stosowane nici wykonane są z polidioksanonu (PDO). Jest to substancja stosowaną do produkcji wchłanialnych szwów chirurgicznych. Wysoki profil bezpieczeństwa polidioksanonu, potwierdzony został wieloletnimi obserwacjami i badaniami klinicznymi. Nici te są bardzo dobrze tolerowane przez organizm. Metoda ta opiera się na połączeniu dwóch mechanizmów działania. Pierwszy z nich polega na mechanicznym napięciu i uniesieniu skóry poprzez wprowadzenie nici PDO na poziomie skóry właściwej lub tkanki podskórnej. Natomiast drugi  z mechanizmów wykorzystuje biomedyczne właściwości polidioksanonu (PDO), który stymulując fibroblasty działa pobudzająco na naturalny proces syntezy kolagenu.  Podczas procesu wchłaniania nici działają podrażniająco na tkankę przez co powodują powstawanie nowych włókien kolagenowych i elastynowych, co prowadzi do powstania „rusztowania” dla skóry, która dzięki temu staje się grubsza, bardziej sprężysta i sztywniejsza.

Dzięki tym własciwością nici PDO nadają się do zastosowania w zabiegach liftingu twarzy, czy też szyi, a nawet w procedurach ujędrniania i napinania skóry w okolicach ramion, brzucha, pośladków, ud. Dodatkową zaletą jest ich niewielki rozmiar (grubość włosa). Nie ulegają przesunięciu, dzięki czemu możemy precyzyjnie wzmocnić skórę i pobudzić do regeneracji w miejscach, w których istnieje taka potrzeba. Odpowiednio zastosowane nici polidioksanowe umożliwiają uzyskanie efektów zbliżonych do chirurgicznego liftingu twarzy, jednak jest on bardziej naturalny i zdecydowanie mniej inwazyjny.
Po ok. 6-12 miesiącach ulegają samoczynnej biodegradacji. Efekt widoczny jest nawet do 24 miesięcy.

Nici rewitalizujące

Nici rewitalizujące cechują się tym, że są krótkie (2-7 cm) oraz proste, bez haczyków. Ich zadaniem jest stworzenie „rusztowania” dla skóry. By je zbudować musimy wprowadzić od 10 do 30 nici po każdej stronie twarzy. Mimo, że ilość nici jest dobierana indywidualnie do pacjenta, mniejsza ich ilość nie zadziała skutecznie. Im więcej nici zastosujemy tym uzyskamy lepszy efekt.

Nici litingujące z haczykami

Są to nici zaopatrzone w drobne zaczepy, umieszczone bardzo gęsto wokół nici. Haczyki te łapią skórę i przytrzymują ją, dzięki czemu można ją naciągnąć. Nici mają długość 7-15 cm. Przy pełnym liftingu na każdą stronę twarzy stosujemy 5-6 nitek, a przy częściowym 2-3 nitki na stronę.

Nici PDO w obrębie twarzy stosujemy

 • do ujędrnienia skóry,
 • zwiększenia jej napięcia (lifting czoła, uniesienie brwi),
 • redukcji zmarszczek (szczególnie korekta lwiej zmarszczki i zmarszczek poziomych czoła oraz zmarszczek palacza)
 • likwidacji następstw jej zwiotczenia (korekta owalu twarzy, podwójny podbródek, pomarszczone i opadające policzki tzw. chomiki)

 

Opis zabiegu:

Zabieg nici liftingujących PDO rozpoczyna się od nałożenia znieczulenia miejscowego w postaci kremu znieczulającego. Następnie przy pomocy bardzo cienkiej sterylnej igły wprowadza się nici w dany obszar. Po czym usuwa się igłę pozostawiając nici w tkankach. Czas trwania zabiegu zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać i na jakim obszarze. Najczęściej cały zabieg trwa niecałą godzinę i praktycznie nie pozostawia śladów, dzięki czemu można od razu wrócić do normalnej aktywności. Początkowo nici mogą być wyczuwalne przez pacjentkę/ pacjenta.

 

Zalecenia pozabiegowe

Bezpośrednio po zabiegu na leczone obszary mogą być przyłożone zimne kompresy.

 • Należy unikać dotykania korygowanych obszarów przez 6 godzin po zabiegu. Po 6 godzinach można delikatnie przemyć leczone obszary mydłem i wodą, a także nałożyć makijaż.
 • Po zabiegu istotne jest unikanie wahań termicznych otoczenia, szczególnie przez pierwsze 48h ( do 2 tyg.) – nie korzystamy z sauny, łaźni parowych, solarium czy komór zimna (kriokomory). Unikamy dłuższego przebywania w temp. poniżej 0 st. C oraz nie opalamy się.
 • W ciągu 2-3 tygodni po zabiegu zaleca się powstrzymywanie od intensywnych skurczów mięśni mimicznych twarzy oraz masaży, nie korzystanie z klubów fitness i unikanie intensywnego rozgrzewania np. w saunie.
 • Bezpośrednio po zabiegu nie wolno przyjmować aspiryny lub podobnych leków. 6. Przez minimum 12 godzin unikać należy spożywania alkoholu.
 • W dniu zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku i nagrzania ciała (sauna, solarium, promienie słoneczne) oraz nadmiernego zimna.

 

 Przeciwwskazania

 • stany zapalne skóry i tkanki podskórnej,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • zrosty i zwłóknienia w obrębie skóry i tkanek podskórnych,
 • padaczka,
 • choroby psychiczne,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • kuracja antykoagulantami
 • należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów, u których występują pooperacyjne bliznowacenia i zwłóknienia w obrębie pola zabiegowego ze względu na zwiększone
 

Nasz artykuł

„Zastosowanie nici PDO w poprawie proflu środkowego i dolnego piętra twarzy”. Artykuł ukazał się w TPS nr 04/2020.

medycyna estetyczna bytom botoks
Zabiegi w Esteti Med Dent

Nasz artykuł

„Zastosowanie nici PDO w poprawie
proflu środkowego i dolnego piętra twarzy”.
Artykuł ukazał się w TPS nr 04/2020.

Nici PDO Monika Tysiąc-Miśta

Zestawienie usług​

 

Nić First Lift PDO 1 sztuka

 

Nić Liftingujące First Lift Barb 4D – 1 sztuka

Stomatologia, Fizjoterapia,
Medycyna Estetyczna
Kosmetologia